יום ראשון, 22 באוקטובר 2023

עת מלחמה – איך לשפר את מצב הרוח ולהפחית חרדה ומתח

איש לא הכין אותנו לאירועי המלחמה הקשים. קבלו את תרומתי הצנועה להתמודדות עם המצב. 

בעת מלחמה, לכל אדם יש דרך ייחודית בה הוא מגיב. בחרו מתוך מגוון התגובות שלהלן את הדרך או הדרכים, המתאימות לכם ביותר. אם אתם עדיין חשים מצוקה, אל תהססו לפנות לעזרה מקצועית.

מרחב ההשפעה – התמקדו בדברים שעליהם יש לכם השפעה, בדברים שבתחום ההשפעה שלכם, ופחות בתחום הדאגה – שאלה הם הדברים שאין לכם השפעה עליהם.

תפעלו למען ביטחונכם האישי – הכינו את עצמכם ואת הסביבה על מנת שתחושו בטוחים, כמו הכנת הממ"ד והמרחב המוגן, בהתאם להנחיות פיקוד העורף.

הישארו מעודכנים – אך הפחיתו את החשיפה לאמצעי התקשורת. צמצמו את הקריאה והצפייה בתמונות ובדיווחים הקשים מהמלחמה, אלו תורמים להגברת הלחץ והחרדה.  

נירמול – הרשו לעצמכם לחוות את הרגשות שאתם חווים כרגע, גם את החרדה והמתח, ללא שיפוטיות. דעו שהתחושות שלכם נורמליות במצב הלא נורמלי שהמלחמה כפתה עלינו.

טכניקות רגיעה – לימדו טכניקות רגיעה כמו נשימות, מדיטציה, מיינדפולנס, כיווץ והרפייה, יוגה. כל אלה, מסייעים בהפחתת מתח ולחץ. בחרו את הטכניקה המתאימה לכם ותרגלו אותה.

שיגרה - השתדלו לשמור על שיגרה גם בימים הלא שגרתיים של המלחמה. שיגרה נותנת תחושה של נורמליות.

קשרים משפחתיים וחברתיים - שימרו על קשר עם בני המשפחה וחברים לתמיכה הדדית. שמירה על קשר עם האהובים עליכם תקל על ההתמודדות עם האירועים הקשים.  

דאגה עצמית – הקדישו זמן לעצמכם באמצעות פעילות גופנית, מדיטציה, קריאה, האזנה למוזיקה או עיסוק בתחביב אחר.

תזונה מאוזנת  - דאגו לאכול בריא ואורחות מאוזנות. השתדלו להימנע מאלכוהול ואל תגזימו בצריכת קפה.

פעילות גופנית –פעילות גופנית גורמת להפרשת אנדורפינים שתורמים לשיפור מצב הרוח. כל פעילות גופנית שמתאימה לכם, כולל הליכה.

התנדבות ועזרה לאחרים – נתינה ועזרה לאחרים הזקוקים ונמצאים במצוקה מגבירה את תחושת המשמעות ומחזירה את תחושת האונות (לעומת חוסר אונים).

פעילות יצירתית – בחרו פעילות יצירתית המועדפת עליכם כמו כתיבה, ציור, מוסיקה. לכל אלה יש השפעה תרפויטית ומרגיעה על הגוף והנפש.

הכרת תודה – התמקדו בדברים שאתם מכירים עליהם תודה, גם הקטנים ביותר, והודו עליהם. להכרת תודה יש השפעה חיובית על מצב הרוח ועל נקודת המבט.

בואו נתמקד במה שביכולתנו ובהשפעתנו ונעשה מה שאפשר כדי לשמור על עצמנו ומי יתן ונצא מחוזקים מהתקופה המאתגרת הזאת.

 


 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה